top of page

PAR FILMU UN KAMPAŅU

2023. gada novembrī kinoteātrī "K.Suns" pirmizrādi piedzīvoja jaunās režisores Emīlijas Karetņikovas spēles īsfilma "Mana bērnības ķermeņa atzīšanās". Filma stāsta par septiņpadsmitgadīgo Niku, kura bauda dzīvi vasaras nometnē. Tajā viens no pieaugušajiem mērķtiecīgi sāk ar viņu draudzēties. Pati to neapzinoties, jauniete kļūst par grūminga* upuri.

Īsfilmas pamatā ir patiesi stāsti par jaunu sieviešu piedzīvoto pusaudžu gados. Vēl vairākus gadus pēc notikušā viņas uzdod jautājumus – kurā brīdī un kāpēc tika šķērsotas viņu privātās robežas un kā traumatiskā pieredze ietekmējusi viņu dzīvi?

Kinostāsti, kas balstīti patiesos, skarbos un pavisam brutālos notikumos, ļauj sabiedrībai iegūt spēcīgas emocijas par to, kā jūtas vardarbības upuri, par situācijas nopietnību un notikušā traumatisko pēcefektu, kas izmaina cilvēku dzīvi. “Mana bērnības ķermeņa atzīšanās” koncentrējas uz šo pieredzes stāstu sajūtu radīšanu un rādīšanu, izmantojot kinematogrāfam pieejamās metodes un efektus, tādējādi radot personisku pārdzīvojumu un pietuvinātību īsfilmas galvenajai varonei. Filmas režisore Emīlija Karetņikova: “Šī filma ir intīmu atmiņu kolāža, kurā es pētu, kā veidojas un kurā brīdi tiek šķērsotas robežas un kā izpaužas grūmings.” 

Kopā ar sociālajiem partneriem - biedrību "Centrs MARTA", biedrību "Papardes zieds", centru drošai bērnībai "Dardedze", Latvijas Drošāka interneta centru, Labklājības ministriju un Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekciju - esam uzsākuši kampaņu, lai par grūmingu informētu 10.-12. klases skolēnus. Tāpēc aicinām skolotājus rādīt filmu jauniešiem, lai pārrunātu, kas ir grūmings, kā to atpazīt un ko darīt, ja ar grūminga situāciju esat saskārušies! Skolotāju atbalstam ir izstrādāti informatīvie materiāli un nofilmēti ekspertu video. 

​Pēc filmas pirmizrādes notika diskusija “Grūminga sejas, atpazīšana un profilakse”, kurā žurnāliste Rita Ruduša sarunājās ar ar biedrības “Centrs MARTA" jaunatnes programmu koordinatoru Ako Kārli Cekuli, Latvijas Drošāka interneta centra vadītāju Maiju Katkovsku, Pusaudžu resursa centra dialektiski biheiviorālās trapijas speciālisti Romiju Krēziņu, “Papardes zieds" jauniešu izglītības un veselības veicināšanas speciālisti Martu Sondori par tādām tēmām kā kas notiek jauniešu prātos un kāpēc viņi iekrīt “grūmētāju” lamatās,  šodienas grūminga specifika internetā, pieejamie krīzes risinājumi un profilakse caur izglītību.

Diskusijas ierakstu var noskatīties šeit.

Režisore Emīlija Karetņikova

Scenārija autores: Emīlija Karetņikova, Līga Gaisa

Operatore Santa Helēna Pedele

Filmas mākslinieces Ildze Jurkovska, Marianna Lapiņa

Kostīmu mākslinieces Liene Dobrāja, Līva Ejuba

Skaņu režisors Pēteris Pāss

Komponiste Spāre Vītola

Producentes: Antra Gaile, Līga Gaisa, Līva Vernere

Producē Air Productions, Latvijas Kultūras akadēmija

Ģenerālsponsors Veikalu tīkls DEPO

Finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds

Atbalsta: BBrental, Color Time, VFS Films, Event Transport, Otrā elpa, Burka, Austra Casting, Saldus novada pašvaldība

Izplata Kinopunkts

* Grūmings (ENG: grooming) ir viena no (seksuālas) vardarbības, vajāšanas un uzmākšanās metodēm, varmākas veikta manipulativa darbība, veidojot saikni ar upuri klātienē vai interneta vidē, lai bērnu vai jaunieti padarītu izolētu no ierastās vides un cilvēkiem, atkarīgu no varmākas, viegli ievainojamu un vadāmu. Bērna uzticība tiek izmantota ļaunprātīgu mērķu sasniegšanai.

​VĒLATIES IZRĀDĪT FILMU ARĪ SAVĀ SKOLĀ?

Sazinieties ar mums!

  • Facebook
  • Vimeo
  • Instagram

Paldies par interesi!

bottom of page